DELFI

Konservatoriai A.Valinskui siūlo dar pagalvoti ir trauktis pačiam

Atnaujinta 16.35, Eglė Samoškaitė, www.DELFI.lt
2009 rugsėjo mėn. 8 d. 10:48
SpausdintiSpausdinti Informuoti redakcijąInformuoti redakciją KomentaraiKomentarai  (132)
Teksto dydis: DidintiMažinti
Nepasitikėjimo sulaukusiam Seimo pirmininkui Arūnui Valinskui konservatoriai-krikdemai siūlo dar kartą apmąstyti savo elgesį ir verčiau trauktis iš posto pačiam, užuot laukus Seimo balsavimo. Tokį Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos verdiktą antradienį pranešė frakcijos seniūno pavaduotojas Valentinas Stundys.

„Frakcija įpareigoją seniūną Jurgį Razmą dar kartą susitikti su Seimo pirmininku, kad jis atsakingai įvertintų tą situaciją, kuri yra susiklosčiusi, ir savo galimybes toliau vadovauti Seimui. Iš to, kas pasakyta, manau, pozicija yra aiški“, - po frakcijos posėdžio žurnalistams sakė V. Stundys.

Pasak politiko, konservatoriai mano, jog parlamento vadovas yra politinė figūra, užtikrinanti sklandų Seimo darbą, tad vieno asmens problema esą neturėtų užgožti parlamento darbo. „Frakcija diskusijoje išsakė nuogąstavimus, kad vienos asmens problema neturi užgožti Seimo darbo“, - sakė V. Stundys ir priminė, jog nepasitikėjimo procedūra „neišvengiamai vyks“.

REKLAMA

Savo sprendimą konservatoriai-krikdemai paskelbė kaip tik prieš susitinkant TS-LKD ir Laimonto Diniaus vadovaujamos „prisikėliečių“ grupės frakcijoms. Pastarieji A. Valinsko atstatydinimo nekelia kaip esminės sąlygos bendram darbui, bet siekia postų. Savo ruožtu premjeras Andrius Kubilius interviu Lietuvos radijui teigė, jog vadovauti ministerijoms bet kokie dariniai Seime negali.

Iš koalicijos nesitraukia

Tautos priskėlimo partijos (TPP) agonija tęsiasi jau ne vieną mėnesį, tačiau koalicijos pamatų kol kas neišjudino – A. Valinsko „ąžuolai“ bei L. Diniaus „prisikėliečiai“, atrodo, nusiteikę dirbti kartu. Antradienį „prisikėliečių“ frakcijos vadovas L. Dinius susitiko su nepasitikėjimo sulaukusiu Seimo pirmininku A. Valinsku, tačiau susitikimo rezultatai neaiškūs. L. Dinius sako, kad su parlamento vadovu pasikalbėjo apie būsimą Seimo sesiją ir darbus.

„Tai buvo neįpareigojantis pokalbis bendromis temomis. Apsikeista nuomonėmis ir pasiūlymais, kad būtų galima projektuoti bendrą darbą žvelgiant į ateitį. Šituos matymus mes apsvarstysim savo frakcijoje, o paskui juos paviešinsim“, - kalbėjo L. Dinius.

Klausiamas apie būsimą bendrą darbą koalicijoje, politikas teigia, kad jo vadovaujama frakcija neturi išankstinių fobijų dėl darbo su A. Valinsku ir jo „ąžuolais“, o balsuojant dėl nepasitikėjimo Seimo vadovu, TPP ketina balsuoti laisvai.

„Mes neturime mūsų išankstinių nuostatų ir fobijų – ta prasme, bendro darbo baimės. Nebuvo kalbos apie pasitikėjimą ar nepasitikėjimą Seimo pirmininku, nors galiu pakartoti, kad mūsų frakcijos sprendimas balsavime, jeigu toks bus, balsuosime laisvai“, - po susitikimo sakė L. Dinius.

Tuo atveju, jeigu A. Valinskas liktų poste net ir po balsavimo Seime, TPP trauktis iš koalicijos neketina: „Tai nėra niekaip susiję su mūsų frakcijos sprendimais. A. Valinskas liks ar neliks – šitaip klausimas nebuvo iškilęs“, - teigė „prisikėliečių“ vadovas.

Tačiau kiek vėliau „prisikėliečiai“ išplatino pranešimą, kuriame sakoma, jog „joks normalus konsoliduotas darbas yra neįmanomas“, o „susitikimas buvo surengtas tik kaip eilinė Seimo pirmininko viešųjų ryšių akcija“.

„Absoliučios daugumos TPP frakcijos narių manymu, toks Seimo pirmininko elgesys tik žemina Seimo, kaip institucijos, reputaciją ir todėl TPP frakcija balsuos už Seimo pirmininko atstatydinimą. Frakcijos seniūnas pabrėžia, kad kai kuriems atskilusios „Ąžuolo“ frakcijos nariams TPP frakcijos durys yra atviros ir jie gali sugrįžti į frakciją bendram darbui“, - rašoma L. Diniaus pranešime.

Užkulisiuose sklando A.Kubiliaus parama A.Valinskui?

Kiek vėliau Seime vyko L. Diniaus „prisikėliečių“ frakcijos posėdis, tačiau jame tik pasitikslintos derybinės pozicijos – tikimasi, kad artimiausiu metu prasidės derybos dėl naujos koalicinės sutarties.

L. Dinius sako, kad TPP, kuri vadinsis „Viena Lietuva“, koalicijoje dalyvaus tik kaip lygiavertė partnerė. Tai reiškia, kad „prisikėliečiai“ pretenduos į postus Vyriausybėje ir Seime, išskyrus susisiekimo ministro kėdę ir Seimo pirmininko poziciją tuo atveju, jei ši liktų laisva atstatydinus A. Valinską.

Nepatvirtintais duomenimis, pagal proporcinio atstovavimo principą TPP galėtų pretenduoti į 2-3 ministrų portfelius, bet frakcija kol kas nesako, kurių pozicijų norėtų tiksliai. L. Dinius tik teigia manantis, jog „Ąžuolo“ frakcija nesutiks atiduoti 2 ministrų portfelių, kuriuos valdo dabar.

Politikas taip pat neatmetė galimybės, kad premjeras Andrius Kubilius paslapčia remia A. Valinską ir „Ažuolo“ frakciją: „Tai yra geras klausimas. Politikos užkulisiuose sklando tokia kalba, kad gali taip būti, bet tai nebūtų labai garbingas ir perspektyvus žaidimas žvelgiant į ateitį“, - sakė L. Dinius.

Pasak jo, „prisikėliečiai“ be postų vis tiek neliks, o jeigu liks – dirbs ne koalicijoje. L. Diniaus teigimu, frakcija turi žodinį pažadą, kad bus deramasi sąžiningai.

S.Stoma: „priskėliečių“ projektas baigtas

Saulius Stoma
Saulius Stoma
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Skirtingai nei L. Dinius, parlamentaras S. Stoma, nors ir pripažįsta, kad koalicija galėtų išlikti ir su „ąžuolais“, tačiau mano, jog A. Valinsko atstatydinimas yra viena esminių TPP buvimo koalicijoje sąlygų. Politikas pareiškė norą išstoti iš suirusios partijos, o tolesnį likimą parlamente sieja su L. Diniaus vadovaujama TPP dalimi, kuri vėliau ketina pasivadinti „Viena Lietuva“.

„TPP projektą laikas skelbti uždarytu, tos partijos iš esmės nėra. Aš jau ir pats esu atidavęs pareiškimą išstoti iš partijos“, - spaudos konferencijoje antradienį kalbėjo politikas.

„Prisikėliečių“ projekto žlugimą S. Stoma sieja su partijos pirmininko ir parlamento vadovo Arūno Valinsko diktatu bei siekiu visą partinę struktūrą pajungti savo interesams.

S. Stomos tvirtinimu, šiuo metu koalicijos ateitis galėtų dėliotis pagal tokį scenarijų: koalicijoje išlieka visos ligšiolinės narės – konservatoriai-krikdemai, liberalai, liberalcentristai, „prisikėliečiai“ („Viena Lietuva“) bei „ąžuolai“, bet A. Valinskas praranda Seimo pirmininko kėdę. „Reikia baigti cirką ir rasti žmogų į Seimo pirmininko postą“, - sakė parlamentaras.

Norėtų jungimosi su konservatoriais

Tuo atveju, jeigu A. Valinskas išliktų Seimo pirmininko kėdėje, S. Stoma sako manantis, kad visa „prisikėliečių“ frakcija turi trauktis į opoziciją. Esą taip pat reikėtų pasielgti, jeigu pasirodys, kad premjeras Andrius Kubilius bei jo frakcija slapta remia A. Valinską ir nori padėti jam išsilaikyti esamame poste.

„Manau, jeigu taip būtų (kad A. Kubilius remia A. Valinską – DELFI), tai tada manau, kad tai skandalas. Tada, aš taip įsivaizduoju, kad mūsų visa frakcija tikrai vieningai pasitrauktume į opoziciją“, - savo nuomonę išsakė parlamentaras.

Tuo metu, jeigu konservatoriai nepasirodys „išdavikai“, tai tolimesnėje ateityje, S. Stomos manymu, „prisikėliečiai“ galėtų prisijungti prie didžiausios koalicijos grandies Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD).

„Susijungimas būtų labai perspektyvus bendrai Lietuvos politinei sistemai ir aš pats pasisakyčiau už tokį kelią. Manau, kad mūsų frakcijai tai yra vienintelis būdas išlikti politikoje ne vien šioje kadencijoje, bet žvelgiant ir toliau“, - spaudos konferencijoje antradienį sakė S. Stoma.

Šiuo metu konservatoriai-krikdemai ir „prisikėliečiai“ yra sudarę susitarimą dėl frakcijų sąjungos, bet grupės lyderis L. Dinius ne kartą yra teigęs, kad susijungti frakcijos neplanuoja.

A.Valinskas pavojingas demokratijai

Seimo narys sako, kad esama situacija, kai partija suiro, o frakcija skilo į dvi konfliktuojančias dalis, yra itin pavojinga Lietuvos politinei sistemai bei demokratijai, mat tvirtais saitais nesusijusius Seimo narius gali bandyti paveikti savo interesams atstovaujančios grupuotės.

„Tiems fantomams tikrai yra labai lengva daryti įtaką, kreipti į vieną ar kitą pusę. Jei nėra politinės organizacijos, per kurią sprendimai „perleidžiami“, patikrinami ir tik tada pasiektų politinę viršūnę, tai šitai yra pavojus demokratijai“, - svarstė S. Stoma.

Parlamentaras išreiškė nuomonę, kad demokratijai yra pavojingas ir pats Seimo pirmininkas A. Valinskas, kuris net ir raginamas prezidentės Dalios Grybauskaitės, nesutinka atsistatydinti.

„A. Valinskas šiuo metu yra pavojingas demokratijai, nes už nieką nebeatsako niekam. Visuomenės pasitikėjimo jis neturi, neatsakingas prieš visuomenę ir tik vaidina tą atsakomybę. Partijos normalios nėra, yra tik išlikę keletas skyrių, kurie suformuoti tuo metu, kai partija buvo skilusi“, - teigė „priskėlietis“.

Pasak S. Stomos, Seimo pirmininkui partijoje liko tik žmonių, siejamų su Kauno Daktarais, parama. „Manau, kad reikia radikaliai spręsti šią grėsmę Lietuvos demokratijai, kad grupuotės neuzurpuotų valdžios, kad nebūtų neaišku kokių jėgų valdomų žmonių pačiame aukščiausiame Seimo poste“, - sakė politikas.

DELFI primena, kad valdančiosios koalicijos narė TPP skilo vasarą, kai partijos lyderis A. Valinskas ir dar keletas TPP frakcijos narių sukūrė atskirą „Ąžuolo“ frakciją, drauge išlaikydama 2 ministrų portfelius ir Seimo pirmininko postą. Neilgai trukus viešoje erdvėje apie abi skilusias frakcijos dalis pradėjo sklisti nepalanki informacija.

Su L. Diniaus vadovaujamos frakcijos dalimi imta sieti vieną iš bendrovės „ŽIA valda“ akcininkų, verslininką Gediminą Žiemelį. Teigiama, kad „prisikėliečio“ Aleksandro Sacharuko vaikystės draugas G. Žiemelis spaudė TPP perimti susisiekimo ministro portfelį ir valstybės lėšomis gelbėti bankrutuojančią nacionalinę skrydžių bendrovę „flyLAL-Lithuanian Airlines“, kurios vienas didžiausių akcininkų – „ŽIA valda“.

Kiek vėliau pasirodė nepalankios informacijos apie A. Valinsko ryšius su Kauno „Daktarų“ grupuote, konkrečiai su vienu jos narių Rolandu Michalskiu, pravarde Micha. Pats A. Valinskas nepaneigė pažįstąs minimą asmenį, tačiau teigė, kad pati pažintis nerodo nusikaltimo. Apie šio politikos ryšius su Kauno Daktarais viešai kalba A. Valinskui oponuojančios grupės narys A. Sacharukas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.


Straipsnių komentarai
Vardas El. paštas
Komentaras
neburnok.lt
 
 
Lietuvoje Archyvas
Teisingumo ministras siūlo viešinti, kokias funkcijas atlieka valstybės tarnautojai ir kokie reikalavimai keliami jų pareigoms užimti. Šiuo metu tokia informacija nėra vieša, todėl neretai kyla abejonių, ar visi tarnautojai turi reikiamą darbo patirtį bei išsilavinimą jų užimamoms pareigoms eiti, taip pat ar jų funkcijos nedubliuoja kitų.
Kitais metais biudžeto deficitas sieks 7-8 proc., jei išlaidų ir pajamų skirtumą Vyriausybei pavyks sumažinti bent 5 mlrd. Lt. Taip antradienį žurnalistams prognozavo premjeras Andrius Kubilius. Paklaustas apie galimą mokesčių keitimą jis tikino, kad naujų pokyčių nebus, tik ketinama įgyvendinti ankstesnius planus „Sodros" pajamas padidinti pakėlus įmokas į šį fondą 1 procentiniu punktu darbdaviams ir tiek pat – darbuotojams.
Seimo narę Astą Baukutę pastaruoju metu persekioja skandalai, susiję su pinigais. Vyksta ikiteisminis tyrimas dėl neva fiktyviai įdarbinto padėjėjo algos pasisavinimo, kiti skandalai kilo išaiškėjus, kad ji nemokėjo mokesčių, o išsiskraustydama iš bendrabučio išlupo net elektros rozetes ir duris. DELFI žiniomis, ir anksčiau A.Baukutė turėjo rūpesčių dėl svetimų pinigų.

DELFI ekstra