etkinlestirme kodunu girme Windows 10 Pro Lisans Key Satin Al bilgisayari tam surum yap insta takipci kazan instagram hesap satin al fotograf begen mailden dosya gondrmek resim upload fotografi yukle minecraft hileler Mini Racing Adventures hileli apk apk hileli nasil indirilir eski facebook hesabi Facebook 5 yildiz Derecelendirme Satin Al kapanan hesabi acma anlik muhabbet Canli Sex Hatti ucuz hatun numaralari seksi sohbet Yetiskin Sohbet Hatti canli kizlarla konus yetiskin videolari xnxx anal izle makine ile su kacagi tespiti kirmadan tamir yapilir
Mesime PC
Vendodhja ime

View Larger Map
Pages Post Post Article
Bookmark and Share
Search our Myarticles in Desing by expresniks Google
Custom Search
Sort by:
Relevance
Relevance
Date
Web
 
 
 
Home 1FreeHosting Kategories Nese jeni te rinj ne kompjuter, duke u kthyer per rishikim ose thjesht doni te fitoni aftesi,ketu ju do gjeni mesime falas per kompjuter dhe nga fusha te tjera ku mund te ndihmoj ndoshta mund te ju duhen. Nga Basics kompjuter per Microsoft Office ne Apple , ne kemi nje game te gjer neto dhe tutorials teknologjise e lire per te zgjedhur. Bazat kompjuterike Cfare eshte kompjuteri Sistemet Operative Kuptimi Aplikacione Kuptimi Apps Web dhe cloud Cfare jane Programet kompjuterike? Inxhinieria kompjuterike Cfare  eshte nje file exe? Cfare eshte dallimi ne mes WiFi ® dhe Internet Wireless? Njohuri te Internet dhe Kompjuter Arsimi dhe Trajnimi Teknologjia Biznesi dhe Ekonomia Ushqim dhe Gatim Shkencë dhe Inxhinieri Anatomia dhe fiziologjia Gjuha dhe shkenca Prodhimi dhe Industria Shëndeti i mire Arti dhe Muzika Historia dhe Lashtesia Bukuria dhe kujdesi personal Mençur Perpiqu te mose behesh nje njeri i suksesit,por mendohu me mire te behesh nje njeri me vlere.                                                            Einstein My Website Shtepia Website Informative Tols-Program computer music Web DXC WebLove PFL Programe te Pergjithshme  Filma tv live Software Desing Internet Perdorimi windows 8 Artikull INFORMAT Tema te Ndryshme Web Komunikimi GamesONLINE PC Mesime Site INFORMER SiteWEBS Lexone Forum Start3 DIRECTOR Antiquity history Rrjeti kompjuterik Një rrjet kompjuterik është një grup kompjuterash autonomë të ndërlidhur me ndihmën e një teknologjie të caktuar. Dy kompjutera quhen të ndërlidhur nëse janë të aftë të shkëmbejnë informacion midis tyre. Lidhja mund të realizohet me anën e kabllove elektrikë, fibrave optike, mikrovalëve, rrezeve infra të kuqe apo me anën e satelitëve.Rrjetet kanë forma dhe madhësi të ndryshme.Komunikimet protokollet përcaktojnë rregullat dhe formatet e të dhënave për shkëmbimin e informacionit në një rrjet kompjuterik, dhe të sigurojë bazën për programimin e rrjetit . Well- njohur protokollet e komunikimit përfshijnë dy Ethernet ,një hardware dhe lidhja shtresa standarde që është i kudogjendur në rrjetet e zonës lokale , dhe Internet Protocol suitë , e cila përcakton një grup të protokolleve për internetworking, pra për të dhënat e komunikimit ndërmjet rrjeteve të shumta, si dhe mori -to-host transferimit të të dhënave, dhe- specifike e aplikimit formate transmetimit të të dhënave. Rrjeteve kompjuterike është konsideruar ndonjëherë një nën- disiplina e inxhinierisë elektrike , telekomunikacionit , shkenca kompjuterike , teknologjisë së informacionit ose inxhinieri kompjuterike , pasi ajo mbështetet mbi aplikimin teorik dhe praktik të këtyre disiplinave. Historia e Rrjetit kompjuterik Para ardhjes së rrjeteve kompjuterike që janë të bazuara në disa lloj të sistemit të telekomunikacionit, komunikimi në mes të makinave llogaritjes dhe kompjutera fillim është kryer nga përdoruesit e njeriut duke kryer instruksionet midis tyre. Shumë prej sjelljeve shoqërore parë në internet e sotme ishin të pranishëm dukshëm në shekullin e 19-të dhe ndoshta edhe në rrjetet mëparshme duke përdorur sinjale vizuale. Në shtator të vitit 1940, George Stibitz përdorur një makinë teleshkrues për të dërguar udhëzime për një problem të caktuar nga modeli i tij në Dartmouth College të tij Kompleksi Calculator Number në Nju Jork dhe ka marrë rezultate përsëri nga të njëjtat mjete. Lidhjes së sistemeve të prodhimit si teletypewriters në kompjuter ishte një interes në Agjencinë Avancuar Research Projects (ARPA), kur, në vitin 1962, JCR Licklider u pajtua dhe zhvilluar një grup pune ai e quajti " Rrjeti intergalactic kompjuter ", një pararendëse e ARPANET . Rrjetet e hershme të kompjuterëve komunikuese përfshirë ushtarak sistemit radar Semi-Automatic Mjedisit Ground (SAGE), filloi në fund të viteve 1950. Rezervimi komerciale ajrore sistemi gjysmë-automatike biznesit kërkimore mjedisi (Sabre) shkoi online me dy mainframes lidhur në vitin 1960. Në vitin 1964, hulumtuesit në Dartmouth zhvilluar Sharing Time System Dartmouth për përdoruesit e sistemeve kompjuterike të shpërndara të mëdha. Në të njëjtin vit, në Massachusetts Institute of Technology , një grup hulumtim mbështetet nga General Electric dhe Bell Labs për të përdorur një kompjuter rrugës dhe për të menaxhuar lidhjet telefonike. Gjatë 1960 Leonard Kleinrock , Paul Baran dhe Donald Davies konceptuar pavarur dhe të zhvilluar sisteme që përdoren rrjetit paketa që mund të përdoren në një rrjet në mes të sistemeve kompjuterike. 1965 Thomas Marill dhe Lawrence G. Roberts krijoi parë Wide Area Network (WAN). Kjo ishte një pararendës i menjëhershëm në ARPANET , nga të cilat Roberts u bë menaxher i programit. Parë e përdorur gjerësisht kaloni telefonike që përdoret kontrollin e vërtetë kompjuter u prezantua nga Western Electric në vitin 1965. Në vitin 1969 Universiteti i Kalifornisë në Los Anxhelos , Research Institute Stanford , Universiteti i Kalifornisë në Santa Barbara , dhe Universiteti i Utah u lidhur si fillimi i ARPANET rrjetit duke përdorur 50 Kbit / s qarqeve. Shërbimet komerciale përdorur X. 25 u vendosën në vitin 1972, dhe të përdorur më vonë si një infrastrukturë themelor për zgjerimin e TCP / IP rrjeteve. Sot, rrjetet kompjuterike janë thelbi i komunikimit modern. Të gjitha aspektet moderne të publikut kaloi rrjetit telefonik (PSTN) janë të kontrolluar kompjuterin, dhe telefonia gjithnjë shkon mbi Internet Protocol, edhe pse jo domosdoshmërisht në internet publik. Shtrirja e komunikimit është rritur ndjeshëm gjatë dekadës së kaluar, dhe kjo bum në fushën e komunikimit nuk do të kishte qenë e mundur pa avancimin e rrjetit kompjuterik në mënyrë progresive. Rrjeteve kompjuterike, si dhe teknologjitë e nevojshme për të lidhur dhe të komunikojnë me dhe midis tyre, vazhdojnë të përzënë computer hardware, software, dhe periferikësh industri. Ky zgjerim është pasqyruar nga rritja e numrit dhe llojeve të përdoruesve të rrjeteve, nga studiues të përdoruesit në shtëpi. Mbledhja e kompjuterëve të ndërlidhur autonome (identiteti unik) është i njohur si rrjeti kompjuterik. Tags:Network Routers ,Internet , Virtual Network, Private Network, Network programming, SONET/SDH Exotic technologies, Ethernet,Intranets Wireless,  ADSL, VDSL, IEEE 802,  Electrical cable, Distributed computing, ARPANET Area network, Telecommunications system, OSI physical, MAC address, Multibus Twisted pair Copyright (c)2012 & MesimePC Udhezues tags Html,