Tekst: J.D./V.Š.
Foto: Arhiva
BIVŠI premijer Bavarske je pomoću svojih veza s Ivom Sanaderom ostvario prodaju Hypo Group Alpe Adria banke u Hrvatskoj bavarskoj banci Bayern LB, piše njemački list Der Spiegel.
Bivši premijer savezne pokrajine Bavarske Edmund Stoiber iskoristio je svoje političke veze s bivšim premijerom Ivom Sanaderom kako bi ostvario prodaju prodaju Hypo Group Alpe Adria banke u Hrvatskoj bavarskoj pokrajinskoj banci BayernLB.
Der Spiegel piše da je Stoiber u kolovozu 2007. na poziv Ive Sanadera posjetio Hrvatsku te se založio za prodaju Hypo Group Alpe Adria bavarskoj pokrajinskoj banci BayerLB. Hrvatska narodna banka (HNB) je odbijala pristati na takvu transakciju te tako zakočila prodaju, budući da, prema kupoprodajnom ugovoru, pristanak za prodaju trebaju dati sve narodne banke zemalja u kojima postoji Hypo Alpe Adria banka.
Stoiber 2009.: Nisam utjecao na pristanak HNB-a
HNB je ipak ubrzo nakon Stoiberova posjeta odobrila prodaju, a Der Spiegel to povezuje s bliskom vezom Stoibera i Sanadera. Stoiber je za njemački list objasnio da je "iskoristio svoje političke veze u Hrvatskoj" prilikom prodaje, ali da nije utjecao na pristanak HNB-a jer je sporazum HNB-a i BayernLB-a navodno već bio postignut.
Stoiber 2007.: Snažno zalaganje za pristanak HNB-a
Ipak, Stoiber je još te 2007. javno izjavljivao kako se "snažno založio za pristanak HNB-a", što dovodi u sumnju izjave koje je dao Spiegelu o tome da je dogovor već bio sklopljen. Tadašnji posjet Stoibera Hrvatskoj bio je kontroverzan, jer su mnogi smatrali da je bavarski premijer došao u Hrvatsku prisiliti Sanadera na izvršenje pritisaka na HNB.
Sanader se uvijek rado hvalio svojim prijateljstvom s tadašnjim bavarskim čelnikom. HGAA također je već tada bila dovođena u vezu ne samo sa sumnjivim poslovima s mafijašima, nego i s prodajom oružja tijekom Domovinskog rata.
Guverner HNB-a Rohatinski bio je vrlo oštar i jasan oko uvjeta pod kojim će dopustiti ulazak BLB-a na hrvatsko tržište. Bavarci su se morali ispričati za napuštanje Riječke banke u trenutku krize, kad je ona bila oštećena za 90 milijuna eura, a pristali su i na pojačani due dilligence proces, te na više od zakonskog minimuma akumulacije kapitala.
Ipak, mnogima je ostao gorak okus u ustima zbog tog dogovora, jer su smatrali da je HNB na primanje bavarske banke pristao tek nakon pritisaka bavarske vlade.