[origo] címlaphírcentrumvásárlás[freemail]videaiWiW
Nem ajánlott kihúzni a fehér hajszálakat - tanácsok őszülés ellen Makó Attila 2007. december 11., kedd, 17:28
Tévhitek az ősz hajjal kapcsolatban
Bár sokan ilyennek látjuk, a szürke színű haj nem létezik: ilyenkor csupán az őszülésben lévő személy hajában lévő, még eredeti színű és a már kifehéredett szálak egyvelege kelti azt a benyomást, mintha a haj szürkés lenne. Néhány esetben - gyakorlatilag bármely életkorban - természetes ősz csíkok is kialakulhatnak valakinek a hajában, ha az adott területen valamilyen ok miatt zavart szenved a festéktermelő sejtek aktivitása. Ez azonban nem jelenti feltétlenül azt, hogy az illetőnél már elindult az őszülés folyamata, mert a kiváltó tényezők - helytelen, egészségtelen táplálkozás, hirtelen lelki megrázkódtatás - megszűnésével a hajszálak még visszanyerhetik eredeti színüket.

A szakértők egybehangzó állítása szerint biológiai okok miatt nem történhet meg az, hogy valaki nagyon rövid idő, például 10-12 óra alatt teljesen megőszüljön, ehhez ugyanis legalább néhány nap szükséges. Az "egyetlen éjszaka alatt megőszülő" embereknél valószínűleg egy nagyon ritka jelenség zajlik le: lehetséges, hogy az érintettek már régebb óta őszülnek valamilyen mértékben, de többségben lévő színes hajszálaik miatt ez még nem feltűnő. Valamilyen külső tényező hatására azonban hajuk egy adott területen kihullhat, így a már meglévő ősz hajszálak aránya nagyobb lesz, mint az eredeti színűeké; a külső szemlélő számára ilyenkor az őszülés lesz a szembeötlő, és nem a haj ritkulása.

Fontos megemlíteni, hogy a tévhittel ellentétben az őszülés a már kinőtt hajszálakat nem fenyegeti, mivel a melanintermelés elégtelensége esetén csak az adott hajszál töve lesz fehér, illetve a kihullása után a helyébe kinövő újabb szál.

Mit tehetünk az őszülés ellen?

A haj egészségének alapja az egészséges és változatos táplálkozás: a szakemberek emiatt is azt javasolják, hogy építsünk be étrendünkbe minél több zöldséget és gyümölcsöt, mivel ezekben elégséges mennyiségben vannak jelen a hajszálak szerkezetét erősítő nitrogéntartalmú anyagok. A haj mintegy 80%-át fehérje alkotja, tehát ez az alkotórész kulcsfontosságú az étkezésben. A haj egészségének fenntartásához is nélkülözhetetlen táplálkozási tanácsokról - a fehérjék, szénhidrátok és zsírok megfelelő beviteléről - korábbi cikkünkben bővebben olvashat.
Ha lehet, kerüljük el a sorozatos hajfestést a nyári és a téli időszakban is, emellett óvjuk hajszálainkat az erős napsütéstől, mert ezek mind olyan külső behatások, amelyek csökkentik a hajszálak ellenálló képességét. Ennek következtében a haj veszíthet fényességéből, hamarabb elkezdhet öregedni, regenerálódási folyamatai pedig lelassulnak.

A H-, a B2-, a B6- és az A-vitamin, valamint a niacin (B3-vitamin) szintén alapvetően szükségesek a haj egészségének megőrzéséhez és a hajszálak megfelelő szerkezetének kialakulásához. Figyeljünk rá azonban, hogy ezeket a vitaminokat csak természetes forrásokból és az igényeknek megfelelően fedezzük, mert ez tekinthető a legegészségesebbnek a szervezet szempontjából. A felsorolt vitaminok ajánlott napi mennyiségét vitaminkalkulátorunk segítségével számolhatja ki.

Ha lehet, próbáljuk meg minél inkább csökkenteni a minket érő stressz mennyiségét: hétvégéken és szünnapokon teljesen kapcsolódjunk ki, és időnként a munkahelyünkön is lazítsunk egy keveset, amennyiben módunk van rá.

Összefoglalva elmondható, hogy az őszülés egy az öregedéssel együtt járó természetes folyamat, amelynek pontos mechanizmusát - a sok megfigyelés ellenére - eddig még nem sikerült minden részletében feltárni. A fehér hajszálak megjelenése nem fordítható vissza, de a megfelelő hajápolási tanácsok betartásával némileg késleltethetjük a folyamatot.

Makó Attila
  1. Az őszülés folyamata
  2. Tévhitek az ősz hajjal kapcsolatban
Új elnöke van a Magyar Rákellenes Ligának

Az elnöki teendőkért mostanáig felelős Dr. Vasváry Artúrné helyett Prof. Dr. Simon Tamás látja majd el az egyesület vezetői feladatait. A HER2-receptort gátló terápiáról, valamint az érképződést gátló eljárás mechanizmusáról Dr. Szentmártoni Gyöngyvér onkológus tartott előadást.

További hírek:

Az akut tüdőkárosodás is kezelhetővé válhat

Akut tüdőkárosodás a tüdő bármilyen eredetű fertőzése vagy sérülése esetén kialakulhat, erre azonban ma még nem létezik hatékony gyógyszeres terápia. Csontvelői őssejtek segítségével viszont már sikerült megakadályozni a tüdőkárosodás kialakulását.

További hírek:

Még több hír>>

Elkerülhető a sugárterápia okozta sejtkárosodás

Kutatók egérkísérletek keretében teszteltek egy olyan új eljárást, amely megóvhatná az egészséges sejteket a rák kezelése során alkalmazott sugárterápia káros hatásaitól.

További hírek:

Még több hír>>

Természetes gyógymód bélgyulladásra

A Los Angeles-i Kalifornia Egyetem kutatói egy mostanában egyre népszerűbbé váló kezelési módszerrel próbálják leküzdeni a gyulladásos bélbetegségeket.

További híreink:

Még több hír>>


Tisztelt Látogatónk!

Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

- A szerkesztők

Felhasználónév:

Jelszó:

Elfelejtette jelszavát?  |  Regisztráció

HIRDETÉS

Terhesség hétről-hétre Hírlevelünkből hetente tájékozódhat a magzat fejlődéséről és az Önnek éppen esedékes vizsgálatokról
Versenyben a daganattal Célzott kezelés molekuláris diagnosztika alapján
Down-kór szűrés anyai vérből és ultrahanggal A legkorszerűbb módszerekkel a Down-kór 90-95%-os biztonsággal szűrhető

HÁTTÉRANYAGOK

Bőr- és körömfertőzések Orvosi jegyzet a népbetegségnek számító gombás bőr- és körömfertőzésekről.
Anyajegy, szemölcs, tyúkszem Kialakulás, tünet, azonosítás, kezelés, megelőzés - orvosi jegyzet a témáról
Korpásodás Mi a korpásodás, hogyan jön létre, melyek a tünetei, hogyan kezelhető és miként lehet megelőzni?
Pattanásos bőr Cikkünkben áttekintjük a pattanásos bőrrel kapcsolatos tévhiteket és feltételezéseket.
Pikkelysömör A gyulladt bőrfoltok a párkapcsolatokra és az álláslehetőségekre is negatívan hatnak.
Alapvető bőrtípusok Milyen bőrtípusok vannak, miként tarthatjuk bőrünket egészségesen.
Dermatitisz és ekcéma Melyek az ekcéma tünetei, milyen lehetőségek vannak a megelőzésre?

LEGFRISSEBB CIKKEINK

SZAVAZÁS

Tudja-e Ön milyen típusú a bőre?
  • Igen, normál
  • Igen, száraz
  • Igen, zsíros
  • Igen, kevert
  • Nem tudom
A szavazás állása

PARTNEREK

MTI AFP

SZAKMAI PARTNEREK

Medical Tribune Magyar Orvosi Kamara